Aga Jarząb i Maciek Bączyk

KINOMANUAL

14 – 31.01.2016

 

KinoManual
Żyjemy na styku dwóch epok, jedną nogą w analogowym wieku XX, drugą – w zdigitalizowanym XXI. Media cyfrowe starzeją się znacznie szybciej, niż wcześniejsze generacje mediów analogowych. Dlatego z pełną świadomością poszukujemy form i technik, które pozwolą naszym ruchomym obrazom uciec przed cyfrowym rozkładem*, jaki dotyka kolejne generacje komputerów, nośniki danych, systemy operacyjne etc…
Ograniczamy warsztat do najprostszych – choć nie najłatwiejszych – technik non-camerowych. Nie chcemy gubić kontaktu z materialnością tworzywa, którego używamy. Manualny proces produkcji kolejnych klatek filmowych to istotna cecha naszych filmów. Nie oznacza to kontestacji współczesnych technologii. Godziny wypełnione setkami drobnych gestów pozwalają znaleźć dla komputera zajęcie godne jego niezwykłych mocy obliczeniowych.
KinoManual to kilka strategii na wczesnym etapie eksploracji. Filmy i obiekty, które chcą korespondować z bogatą tradycją ruchomych obrazów, sztuki kinetycznej i kina eksperymentalnego. We współczesnym labiryncie nowych mediów KinoManual to mapa prowadząca do najprostszych fenomenów bezwładnego oka.

Maciek Bączyk, Aga Jarząb

* Bruce Sterling, Delete our cultural heritage?, “The Telegraph”, 12.07.2004.

 

Maciek Bączyk – urodzony w 1977 roku. Mieszka i pracuje we Wrocławiu. Ukończył kulturoznawstwo na Uniwersytecie Wrocławskim. Zajmuje się dźwiękiem i obrazem, zarówno w praktyce jak i w teorii. Nagrywał płyty i koncertował z zespołami: AGD, Robotobibok, Małe Instrumenty. Aktualnie rozwija formułę solo + magnetofon pod szyldem _N_A__G___R____A_____ oraz współpracuje z zespołem Kristen. W 2006 roku wystawą Niewidzialna mapa Wrocławia debiutował w BWA Wrocław, galeria Awangarda. Efektem projektu była publikacja przewodnika po Wrocławiu w całości opartego na refleksji i wiedzy jego niewidomych mieszkańców.
Aktualnie rozwija działania i projekty w obszarze wielu mediów i na ich przecięciu: malarstwa, filmu eksperymentalnego, instalacji, sound artu. W pracy teoretycznej tropi dźwięk zawarty w obrazie i obraz ukryty w falach i strukturach dźwiękowych. Preferuje tradycyjne, analogowe techniki pracy. Jest doktorantem w Katedrze Sztuki Mediów Wrocławskiej ASP.

_N_A__G___R____A_____ (kanał video Maćka Bączyka):
https://www.youtube.com/channel/UC7Q8pTmrgcdM_A0VptxUSKQ

 

Aga Jarząb – urodzona w 1977 roku. Mieszka we Wrocławiu. Zajmuje się animacją filmową w tradycyjnych technikach, grafiką projektową i wydawniczą oraz szeroko rozumianą sztuką. Współpracuje z wieloma instytucjami kulturalnymi we Wrocławiu jako grafik i animator. Podtrzymuje działalność Organizacji Pancia działającej w obszarze sztuki prorodzinnej. Jest doktorem sztuki, pracownikiem naukowo-dydaktycznym w Katedrze Sztuki Mediów ASP we Wrocławiu

https://www.facebook.com/aga.jarzabowa
https://www.facebook.com/sztuczneznatury/

Kuratorzy wystawy: Marek Grzyb, Piotr Komorowski

Wystawę oglądać można od poniedziałku do niedzieli w godz. 10.00 – 20.00.

 

Relacja z wernisażu

 

TV DOKIS.pl – relacja
Wystawa „KinoManual” – Aga Jarząb, Maciek Bączyk – Galeria Sztuki Mediów KINO