Halina Marduła

FOTOMONTAŻE

4.04 – 8.05.2014

 

Autorka o swoich pracach:
Nie–dosłowność to pojęcie najbliższe moim preferencjom twórczym. Choć obrazy, które tworzę, składają się z zarejestrowanych dokumentalnie skrawków otaczającej mnie rzeczywistości, to jednak ostatecznie ukazuję ją w sposób nie bezpośredni. Połączone na nowo wybrane przeze mnie elementy tworzą mój własny świat: alternatywną rzeczywistość pojęć, znaczeń i metafor, która jest widocznym odbiciem tego, co niewidoczne, co po drugiej stronie lustra a co zaprasza, by w nie spojrzeć nieco uważniej, niż to czynimy w aktach bezpośredniej, codziennej percepcji. (H.M.)

Wystawa prac składa się z trzech serii:

Spotkania z Morfeuszem – sny stanowią ważną kategorię psychiki, będącą źródłem samowiedzy oraz wglądu w tajemniczy, ukryty świat, istniejący równolegle do tego widocznego i znanego. Tworzenie fotografii inspirowanych snami jest dla autorki symbolicznym przesłaniem kierowanym do odbiorcy. W tym wypadku odbiorcą jest też ona sama.
Świeckie relikwie – zestaw ten jest próbą złożenia hołdu chwilom, ludziom i rzeczom, które kształtowały obraz dzieciństwa autorki i w jakimś sensie do dzisiaj obdarzają ją magicznym płaszczem ochronnym – poczuciem tożsamości. Halina Marduła cenne dla niej przedmioty – pamiątki przywraca do ponownego życia, aby zobaczyć je na powrót oczami dziecka. Są one ucieleśnieniem i nośnikiem wspomnień. Są jej świeckimi relikwiami.
Pożądanie – „Biedny jest człowiek, który pożąda wielu rzeczy” (Leonardo da Vinci).
Ten zestaw reprezentuje sferę odpowiedzialną za życie emocjonalne, sferę uczuć i zmysłowości.

Halina Marduła – urodziła się w 1983r. we Wrocławiu, gdzie obecnie mieszka i pracuje. Jest absolwentką Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania w Łodzi oraz kierunku Fotografia i Multimedia na Wydziale Grafiki i Multimediów Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu (rocznik 2012). Laureatka I nagrody w XVII Międzynarodowym Konkursie Fotografii Zestaw – Świdnica 2010 oraz w XIV Międzynarodowym Konkursie Fotografii Cyfrowej Cyberfoto – Częstochowa 2011.

Kuratorzy wystawy: Marek Grzyb, Piotr Komorowski

Wystawę oglądać można od poniedziałku do niedzieli w godz. 10.00 – 20.00.

 

Spotkania z Morfeuszem

Świeckie relikwie

Pożądanie

 

Relacja z wernisażu

 

TV DOKIS.pl – relacja
Wystawa Haliny Marduły w Galerii Kino – DCF

Związek Polskich Artystów Fotografików
„Fotomontaże“ – wystawa Haliny Marduły w nowej wrocławskiej Galerii KINO