Maja Wolińska

Joan Leandre

EARTH RAYS OF THE SUN

ZIEMSKIE PROMIENIE SŁOŃCA

12 – 29.01.2017

 

O szóstej nad ranem wiatr ustał i wtedy ujrzałem coś pięknego. Coś nadchodziło.
Słońce, słońce wschodziło znad równiny Tybetu. Wpierw odrobinę, następnie, w ciągu kilku minut cały świat stał się czerwony, cały świat. Po tym słońce stało się potężniejsze, promienie z lewej, z prawej… i cały świat na jakiś czas zabarwił się na żółto. Słońce wzeszło z mocą a my poczuliśmy się bardzo szczęśliwi.
O szóstej rano zaczęliśmy.                                                                                                                          

                                                                                                 Sri Sonam Wangyal

 

Maja Wolińska
Adiunkt w Katedrze Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych im. E Gepperta we Wrocławiu. Jej ostatnie realizacje odnoszą się do miejsc znanych i bliskich, środowisk miejskich skazanych na zanikanie i zamazywanie, znaczeń i relacji w napięciu pomiędzy stanem dezintegracji i aktualizacji.

http://maiawolinska.org

Joan Leandre
Urodzony w Barcelonie, obecnie przebywa we Wrocławiu. Współzałożyciel OVNI Archieve (www.desorg.org) oraz interpretator mass mediów. W swej pracy skupia się na translacji i permutacji współczesnych mediów. Jego działalność „laboratoryjna” to synteza środowisk medialnych: od wideo analogowego, poprzez nadmiar obrazu kreowany przez globalne sieci, po reversed software. Prezentował swoje projekty między innymi w trakcie Ars Electronica, Transmediale, The Whitney Biennial, The Seoul Biennial, The Moscow Biennial.

http://kubasik.biz

Wystawa Ziemskie Promienie Słońca  prezentuje najnowsze realizacje powstałe w ramach wspólnego, kontynuowanego od 2010 roku projektu CommonHeavens.

https://commonheavens.com

Filmy z cyklu CommonHeavens są nieprzetworzonym, ortodoksyjnym zapisem rzeczywistości, co jest świadomie wybraną, konsekwentnie stosowaną przez autorów metodą artystyczną.  Dziewicze, nieskażone ludzką ingerencją obrazy Ziemi są zaproszeniem do refleksji głębszej, dotyczącej podstawowych, pozornie  strywializowanych już pytań pytań na temat natury świata i sensu jego istnienia. Odnajdujemy w tych filmach zarzewie świadomości światocentrycznej, polegającej na osobowej identyfikacji ze wszystkim, co jest.  Maja Wolińska i Joan Leandre budują swoją własną filozofię rozumienia świata. Służą temu obrazy ukazujące naturę w stopniu pierwotnym, a więc doskonałym.

                                                                                                                                                   P.K.

Kuratorzy wystawy: Marek Grzyb, Piotr Komorowski

Ziemskie Promienie Słońca

Relacja z wernisażu