LUXUS – NASZE CIENIE

12.09 – 28.09.2017

 

Luxus – grupa artystyczna z Wrocławia działająca w latach 1983-1995. Jej twórczość jest przez wielu krytyków uznawana za jedno z najważniejszych zjawisk artystycznych w polskiej sztuce przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych.

Grupa  powstała w 1983 roku w słynnej „pracowni 314” wrocławskiej PWSSP, obecnie Akademii Sztuk Pięknych. Skład LUXUSU zmieniał się, był demokratyczny i niejednorodny, ale do najbardziej aktywnych członków grupy należeli: Paweł Jarodzki (lider i twórca nazwy), Ewa Ciepielewska i Bożena Grzyb-Jarodzka, a także Jerzy Kosałka, Marek Czechowski, Artur Gołacki, Małgorzata Plata, Stanisław Sielicki, Jacek Jankowski, Szymon Lubiński, Andrzej Jarodzki, Krzysztof Kubiak i Krzysztof Kłosowicz (Kaman). Twórcy postrzegali siebie jako grupę, lecz działającą na nieco odmiennych zasadach, niż inne ugrupowania artystyczne. Żartobliwie deklarowali, że LUXUS uprawia przede wszystkim działalność towarzyską. W ironicznym tonie twierdzili, że na usprawiedliwienie swojego istnienia grupa wydaje magazyn „Luxus”, organizuje wystawy i „wdaje się w dyskusje”.

Artyści związani z LUXUSEM wywodzili się z kontrkulturowego środowiska wrocławskiego, w którym pod koniec lat 70. dużą rolę odgrywały grupy muzyczne, takie jak Miki Mausoleum, Klaus Mitffoch czy Kormorany, oraz działalność happenerska Majora (Waldemara Fydrycha), późniejszego twórcy Pomarańczowej Alternatywy. W czasie strajku na PWSSP w 1981 roku Paweł Jarodzki wraz z przyjaciółmi z tej samej pracowni, Ewą Ciepielewską, Bożeną Grzyb-Jarodzką, Andrzejem Jarodzkim i Arturem Gołackim, zaczęli wydawać fanzinową gazetkę – psychoaktywny magazyn „Luxus”. Na pierwszy numer, który powstał w 10 egzemplarzach, składały się prace artystów wykonane głównie za pomocą szablonów, luźno powiązane ze sobą tematycznie. Przy kolejnych numerach magazynu współpracowało już więcej autorów, miały one pokaźniejsze rozmiary i były poświęcone konkretnym tematom. Nazwa „Luxus” wskazywała na chęć odcięcia się twórców grupy od szarości i siermiężności stanu wojennego. Dla artystów inspirujący był kontrast szarej, komunistycznej rzeczywistości z importowaną kulturą amerykańską rodem ze świata Pewexów. Prawdziwy luksus był w tamtym czasie niedostępnym przedmiotem pożądania, przeradzającym się w zbiorową fantazję bez szans na realizację inną niż zdystansowanie się od ponurej codzienności, ideologii i historii. Artyści „luxusowcy” przerabiali tę nieatrakcyjną rzeczywistość, uciekali od „typowo polskich” problemów w ludyczną ekspresję, odrzucając przy tym rygor formy. *

*Źródło: http://culture.pl/pl/tworca/grupa-luxus

——————————————————

Wystawa „Luxus – nasze cienie” powstała specjalnie z okazji premiery filmu „Luxus krótka historia”. Jeżeli sam film pokazuje jasną i sympatyczną stronę grupy Luxus, to wystawa neguje ten obraz. Jest ona naturalnym dopełnieniem filmu. Na wystawie to co ruchome i pełne życia, staje się martwe i zatrzymane w kadrze, to co czarne, staje się białe i odwrotnie. Goście premierowego pokazu filmu będą mieli niepowtarzalną możliwość, właśnie dzięki wystawie, poznać całą prawdę o grupie Luxus.

                                                                                                     Paweł Jarodzki

Kurator wystawy: Stanisław Sielicki

Uczestnicy wystawy:
Bożena Grzyb-Jarodzka, Ewa Ciepielewska, Małgorzata Plata, Szymon Lubiński, Stanisław Sielicki, Jerzy Kosałka, Jacek Ponton Jankowski, Paweł Jarodzki.

Widok ekspozycji

Relacja z wernisażu