Jacek Lalak

BARCELONA 1926

28.10 – 25.11.2015

 

Mocno zaznaczona wizualność, wygenerowana techniką kamery otworkowej, połączona z efektem fotografii natychmiastowej, wzbogacona plastyczną ingerencją w strukturę gotowego obrazu – to działania skrywające w istocie konceptualny zamiar, mający na celu zabieg tyle artystyczny, co – w pewnym sensie – dydaktyczny. Nawiązując do powszechnie znanych postaci, a także fotografii – ikon, funkcjonujących od lat w kulturze wizualnej, wykorzystując podobizny osób sobie współczesnych, Jacek Lalak zaprasza nas do swoistej gry opartej o skojarzenia, dając widzowi możliwość samodzielnego odczytania wielopoziomowej zawartości prezentowanych obrazów.
Skojarzenia, inteligentny pastisz, atrakcyjna stylistyka retro, antydatowanie, a także odmitologizowanie szczególnego rodzaju foto-archetypów, to główne cechy tej niezwykle ciekawej wypowiedzi znanego wrocławskiego fotografa.

Jacek Lalak – urodził się w 1948r w Gorzowie Wlkp. Absolwent Politechniki Poznańskiej. Działalność twórcza od 1971r. Współpracował z rozmaitymi grupami twórczymi, np. „Format”, „Zespół 4+”, czy ruch Foto-Medium-Art. Jest autorem wielu indywidualnych wystaw, z których najważniejszą jest trzyczęściowa „Ślady” (Pamięć-Dotyk-Naświetlenia). W działalności twórczej wykorzystuje budowane osobiście kamery otworkowe, jak również technikę gumy dwuchromianowej. Tych atrakcyjnych choć trudnych technik uczy młodzież na zajęciach w MDK im. M.Kopernika we Wrocławiu, gdzie pracuje jako instruktor fotografii. Laureat Nagrody Marszałka Województwa Dolnośląskiego (2011) za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury, za całokształt pracy twórczej w dziedzinie fotografii artystycznej. Członek ZPAF. Mieszka we Wrocławiu. (P.K.)

Autor o swoich pracach:
Rzeczywistość fotograficzna – to rzeczywistość stworzona przez fotografa, istniejąca tylko w jego pracach. Może również zaistnieć w umyśle odbiorcy, każdy bowiem będzie ją sobie odtwarzał, patrząc na zdjęcia. Ten rodzaj fotografii inscenizującej opisał Andreas Müller-Pohle w 1988r.w katalogu wystawy INSCENIZACJE: „Wynalazcą zostaje ten, kogo natura zawiodła. Właśnie to cechuje współczesny stan fotografii: rzeczywistość, która jest naturalnym odniesieniem fotografa, zaczęła go zawodzić. Jeżeli jednak rzeczywistość zawodzi, to należy wynaleźć ją na nowo.”

FOTOGRAFIA NIE PRZEDSTAWIA TEGO CO WIDZISZ, ALE TO, CO SOBIE WYOBRAŻASZ. (J.L.)

Kuratorzy wystawy: Marek Grzyb, Piotr Komorowski

Wystawę oglądać można od poniedziałku do niedzieli w godz. 10.00 – 20.00.

 

Barcelona 1926

Relacja z wernisażu

FORMAT net.pl – relacja
Wystawa fotografii – Barcelona 1926 – Jacka Lalaka we wrocławskiej Galerii Kino