Jakub Łukasz Syrkowski

MYŚLI O REWOLUCJI

30.03 – 30.04.2020

Wszyscy umrzemy […] Wszyscy chcieliby pożyć dłużej i w tym wypadku również na szczęście nie jestem wyjątkiem. Chciałbym dłużej pożyć młodo, pełnią życia, korzystać z życia i dawać je innym, chodzić, a najlepiej biegać, spać albo nie spać, i decydować o tym powinienem sam. Ale to niemożliwe.

Oleg Sencow

Miłość do obrazu.

W dzieciństwie filmował mnie dziadek, z którym później w wieku 4 lat oglądałem filmy Charliego Chaplina. Podczas tych magicznych wieczorów pierwszy raz zakochałem się w rejestracji obrazu. Wpatrywałem się w czarno-biały telewizor i zastanawiałem się, jak to jest być za kamerą, czy aparatem. Pierwszą kamerę dostałem w wieku 12 lat. Zawód dokumentalisty zaczynam od rejestracji zabawy sylwestrowej.

Myśli o rewolucji?

Obserwacja rzeczywistości, chowanie się za aparat czy kamerę, wkładanie nosa w mrowisko, aż w końcu stworzenie intymnego i osobistego portretu autobiograficznego. Czym są dla mnie myśli o rewolucji? Próbą zrozumienia skomplikowanego świata i własnej tożsamości. Im więcej próbuję zrozumieć, tym mniej rozumiem. Wiem, że nic nie wiem.

(J.Ł.S)

—————————————————————————————–

Jakub Łukasz Syrkowski
Urodzony w 1993 roku w Olsztynie. Studiował malarstwo i scenografię na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Autor scenografii do kilkunastu filmów, realizuje również własne filmy dokumentalne i eksperymentalne. Współpracował z Teatrem Studio w Warszawie, Teatrem Muzycznym Capitol we Wrocławiu i Teatrem Polskim we Wrocławiu. Pracuje w Katedrze Scenografii ASP we Wrocławiu.

Kuratorzy wystawy: Marek Grzyb, Piotr Komorowski

Wybór prac