WIDOKI Z OKIEN PRACOWNI

16.03 – 6.05.2017

 

Jakiś czas temu, podczas prowadzenia zajęć z zakresu historii fotografii,  spojrzałam bezwiednie przez okno sali wykładowej. Widok był szczególny: dachy domów rozpościerały się kurtynowo na tle nieba. Obserwowałam je z ostatniej kondygnacji starego, poniemieckiego budynku, który przypominał ten z 1826 roku, zapisany na heliografii Josepha Niecephore Niepca. Doznałam porażenia symboliką i zawartością treści powtórzonego, znajomego widoku z pracowni jednego z najważniejszych pionierów fotografii.
To doświadczenie skłoniło mnie do kolejnej refleksji na temat natury medium, które studiuję od wielu lat. Czym w istocie jest fotografia? Dlaczego się nią zajmuję? Poszukując sensu i uzasadnienia, postanowiłam zadać powyższe pytania innym artystom. Wypowiedzi 18 autorów zawarłam w prezentacji zilustrowanej ich autoportretami.
Na wystawie, towarzyszącej obchodom 70 lat Związku Polskich Artystów Fotografików, każdy z autorów wystawy prezentuje także widok z okna swojej pracowni, czasem dosłownej, innym razem metaforycznej.

(E.M.)

Kurator wystawy: Ewa Martyniszyn

Uczestnicy wystawy
Czesław Chwiszczuk, Sławoj Dubiel, Andrzej Dudek-Dürer, Janina Hobgarska, Krzysztof Kuczyński, Stanisław Kulawiak, Piotr Komorowski, Ryszard Kopczyński, Jacek Lalak, Magdalena Lasota, Marek Liksztet, Ewa Martyniszyn, Janusz Musiał, Michał Pietrzak, Dorota Sitnik, Rafał Warzecha, Wojciech Zawadzki, Waldemar Zieliński.

Ewa Martyniszyn – kuratorka wystawy
Pracownik naukowo – dydaktyczny w Katedrze Sztuki Mediów  na Wydziale Grafiki i Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu.
Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu –  Wydział Komunikacji Multimedialnej, specjalność fotografia. Wystawy w kraju i za granicą. Publikacje w książkach i czasopismach fotograficznych 
oraz innych, dotyczących sztuki. Od 2004 r. zajmuje się tematyką monideł, tworząc współczesne obrazy tego rodzaju w Pracowni Fotografii i Monideł.  ( www.emonidla.pl )

Widoki z okien pracowni

Relacja z wernisażu