Jakub Łukasz Syrkowski

„12-19”

2.07-8.08.2019

  

Kino to nie publiczność, festiwale, recenzje, wywiady. To wstawanie codziennie o szóstej rano. To zimno, deszcz, błoto i ciężkie lampy. To nerwowe zajęcia, któremu w pewnym momencie wszystko musi zostać podporządkowane – także rodzina, uczucia, prywatne życie. Oczywiście to o swojej pracy powie maszynista kolejowy, handlowiec czy bankier. Pewno będzie miał rację, ale ja robię swoje i piszę o swoim.

                                                                                                   Krzysztof Kieślowski

Wypowiedź Kieślowskiego przeczytałem kilka dni przed rozpoczęciem studiów i już wtedy wiedziałem, że chciałbym robić filmy. O trudnościach związanych ze specyfiką machiny filmowej przekonałem się pracując na planach filmowych – jako scenograf, a ostatnio także jako autor filmów dokumentalnych. Prace prezentowane na wystawie dotyczą moich realizacji filmowych i teatralnych.
2 lipca odbyła się premiera filmu dokumentalnego o profesorze Michale Jędrzejewskim „Horyzont zwykły, horyzont myślowy”, który powstał jako mój dyplom magisterski w Katedrze Scenografii. Tytuł „12-19” odnosi się do lat 2012 – 2019, okresu moich studiów na Akademii Sztuk Pięknych im E. Gepperta we Wrocławiu.

                                                                                                              (J.Ł.S.)

Jakub Łukasz Syrkowski – urodzony w 1993 roku w Olsztynie. Absolwent Wydziału Malarstwa i Rzeźby ASP we Wrocławiu. Dyplom zrealizował w pracowni malarstwa prof. Zdzisława Nitki w 2017 roku. Zajmuje się przede wszystkim scenografią filmową i teatralną oraz malarstwem. Autor scenografii do kilkunastu filmów, realizuje również własne filmy dokumentalne i eksperymentalne. Współpracował z Teatrem Studio w Warszawie, Teatrem Muzycznym Capitol we Wrocławiu i Teatrem Polskim we Wrocławiu.

Kuratorzy wystawy: Marek Grzyb, Piotr Komorowski

  

Przykładowe prace z wystawy

Relacja z wernisażu