ARCHIWALIA

czyli łagodność spojrzenia na rzeczy, których nie wyrzuciliśmy
22.02 – 22.03.2024

Poprzez wystawę ARCHIWALIA chcemy tchnąć życie w prace, które osiadły w naszych szufladach, spoczęły w archiwach, i nigdy nie były przez nas upublicznione. Pochylamy się nad rozwiązaniami, które z jakiegoś powodu nie trafiły na śmietnik. Badamy pojęcia przywiązania, melancholii a także dojrzałości i gotowości mierzenia się z tym, co minęło. Poddajemy ocenie i wyciągamy wnioski dotyczące naszego dotychczasowego dorobku artystycznego.
Ta zbiorowa prezentacja 15 osób to przenikanie się postaw pozornie różnych, jednak stworzonych w polu równoległych wrażliwości. Pragniemy wciąż zadawać i odpowiadać sobie na pytania: Czym dla nas jest przywiązanie? Dlaczego tak trudno jest rozstać się z niektórymi rzeczami? Które z nich wyrzucamy, a które i dlaczego zatrzymujemy? Do których kwestii powracamy z ukontentowaniem i satysfakcją? Te „rzeczy” to nasze fotografie, tworzące często niezamierzone kolekcje, z którymi nie potrafimy, albo nie chcemy się rozstać. Wystawa jest zainspirowana książką Marcina Wichy „Rzeczy, których nie wyrzuciliśmy”, i odnosi się do atmosfery stworzonej przez autora w jego publikacji. Książka była punktem odniesienia dla naszych własnych, indywidualnych interpretacji tytułu.

Autorzy wystawy są studentami 3, ostatniego roku licencjatu Wydziału Grafiki i Sztuki Mediów w zakresie Fotografii i Multimediów, na Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu.

Wiktoria Didoszak
Aleksander Golian
Dominik Kozok
Mateusz Kubacki
Zuzanna Kulesa
Wiktoria Lorek
Agata Plecety
Ksenia Prakhina
Aleksandra Razik
Laura Ryś
Karol Słyk
Magdalena Szetelnicka
Urszula Wereszczyńska
Tomasz Wszołek
Łukasz Zawada

Kuratorzy wystawy: Marek Grzyb, Piotr Komorowski.

Archiwalia

 

Relacja z wernisażu